Środa, 06 grudnia 202306/12/2023

Inwazja niedźwiedzi na północy Rosji. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jak informuje interfax.ru 9 lutego podjęto decyzję o wprowadzeniu na Novaya Zemlya stanu wyjątkowego. Konieczność wprowadzenia sytuacji nadzwyczajnej jest spowodowana masową inwazją niedźwiedzi polarnych na terytorium osad miejskich.

W okolicy wsi Belushya Guba znajdują się 52 niedźwiedzie. Zwierzęta zachowują się agresywnie, próbują wchodzić do domów. Mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

W regionie zanotowano ataki dzikich zwierząt na ludzi. Na terenie wioski stale przybywa około dziesięciu niedźwiedzi. Przerażeni mieszkańcy, skarżą się, że środki mające zwiększyć ich bezpieczeństwo jakie podejmuje władza, w tym między innymi stawianie dodatkowych ogrodzeń w miejscach spacerów, wysyłanie sygnałów świetnych i dźwiękowych, czy organizowanie wojskowych patroli, są niewystarczające.

Jak zauważył szef gminy Novaya Zemlya, Zhigansha Musin, nigdy dotąd nie było tak masowej inwazji niedźwiedzi polarnych. Jeśli podjęte środki mające na celu odstraszenie nieproszonych gości nie pomogą w rozwiązaniu konfliktu, strzelanie do zwierząt może stać się jedynym i koniecznym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone