Sobota, 24 lutego 202424/02/2024

54 górników zaginionych po wypadku w kopalni [foto]

Około 54 górników uważa się za zaginionych po tąpnięciu, do którego doszło w poniedziałek w kopalni jadeitu w stanie Kachin w Birmie w południowo-wschodniej Azji.

Na miejscu katastrofy władze lokalne prowadzą działania poszukiwawcze i ratownicze. Pod lawiną błota znajduje się około 54 górników oraz około 40 maszyn, w tym koparko-ładowarki i pojazdy Myanmar Thura Company i Shwe Nagar Koe Kaung Company.

Wypadki górnicze są częste w regionie górniczym Hakakant, a większość ofiar śmiertelnych spowodowana jest osuwiskami.  

Hpakant jest obszarem, gdzie znajdują się największe w Birmie kopalnie jadeitu. Praca w nich jest bardzo niebezpieczna. Zatrudnieni w nich ludzie przybywają z całego kraju i pracują przez wiele godzin na dobę za niskie wynagrodzenie. Znaczne ilości jadeitu są przemycane do sąsiednich Chin, tam jego cena jest bardzo wysoka. Wartość wydobywanego w Birmie w 2014 roku jadeitu oceniana jest na 31 mld dolarów.

Dochody  z wydobycia jadeitu stanowią połowę PKB Birmy, jednego z najbiedniejszych krajów Azji południowo- wschodniej. Przemysł związany z wydobywaniem jadeitu powiązany jest z birmańskimi politykami i byłym wojskowym rządem.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone