Sobota, 21 maja 202221/05/2022

Premier Czech wyprowadził stan wyjątkowy

Premier Czech Andrej Babisz po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu podjął decyzję o natychmiastowym wprowadzeniu na najbliższe 30 dni stanu wyjątkowego z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W związku z tą decyzją szef rządu zakazał organizowania imprez i akcji o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym i religijnym, przy udziale więcej niż 30 osób.

Cudzoziemcom z zagrożonych regionów ograniczono prawo wjazdu do Czech. Dotyczy to obywateli Chin, Iranu, Korei Południowej oraz większości państw Unii Europejskiej. Obywatele Czech nie mogą również podróżować do tych krajów.

Minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek podjął decyzję o przywróceniu kontroli granicznych z Niemcami i Austrią. Decyzja wejdzie w życie w piątek o północy. Przekroczenie granicy z Niemcami i Austrią będzie możliwe tylko w 11 miejscach. 

W godzinach od 20.00 do 6 rano zamknięte będą restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne. Zamknięte będą niektóre sklepy wielkopowierzchniowe.

Nadzwyczajne środki z powodu szerzenia się koronawirusa wprowadziła też Słowacja, która całkowicie zamknęła swoje granice, a także wszystkie lotniska międzynarodowe, szkoły, bary i kluby. Osoby wracające z zagranicy będą objęte kwarantanną.

(fot. Twitter Andrej Babisz )

Komentarze wyłączone