Piątek, 25 czerwca 202125/06/2021

Królowa Południowej Afryki umarła na COVID-19

Królowa Noloyiso, wdowa zmarłego króla Maxhobha Sandile, zmarła 8 lipca 2020 r. po krótkiej chorobie. Prezydent Cyril Ramaphosa wyraził swój smutek i wyrazy współczucia z powodu odejścia Regenta z Domu Królewskiego amaRharhabe.

Rodzina królewska z Południowej Afryki potwierdziła śmierć królowej Noloyiso Sandile na COVID-19. Była to siostra obecnego monarchy Zulu, króla Goodwill Zwelithini, która służyła jako regent rodziny królewskiej amaRharhabe.

AmaRharhabe jest niezależnym suwerennym królestwem od XVIII wieku. Status ten potwierdził wyrok Sądu Najwyższego North Gauteng z 2016 r., który uchylił wcześniejszą decyzję Komisji Nhlapo.

Królowa Noloyiso była mężatką monarchy Amharharhabe, Maxhoba Sandile, przez ponad dwie dekady, aż do jego śmierci w 2011 roku. Następnie została regentką, ponieważ jej syn, książę Jonguxolo Sandile, był zbyt młody, aby zostać królem. 56-latek został przyjęty do szpitala z powodu powikłań związanych z COVID-19.

Prezydent Cyril Ramaphosa opisał królową jako „bastion tradycyjnych wartości” mówiąc, że odegrała znaczącą rolę w rozwoju swojego królestwa we wschodnim Przylądku.

– Pod jej zdolnym przywództwem amaRharhabe dostosowała się do wymagań współczesnego społeczeństwa, jednocześnie dumnie utrzymując swoją historię, tradycje i tożsamość – powiedział Prezydent Ramaphosa.

(Fot. Agencja prasowa rządu Republiki Południowej Afryki)

Komentarze wyłączone