Środa, 23 czerwca 202123/06/2021

11-latek zdobył szczyt Matterhorn

11-letni chłopiec z Crieff stał się najmłodszym człowiekiem, który wspiął się na jedną z najbardziej znanych gór świata – Matterhorn (4 478 m) w Szwajcarii. W tym osiągnięciu pomógł mu jego ojciec, który mu towarzyszył.

Jules Molyneaux z Crieff dotarł na szczyt o wysokości 4 478 m w Alpach w około cztery godziny. Towarzyszył mu przy tym jego ojciec Chris, który pochodzi z Irlandii Północnej. Do tej wspinaczki przygotowywali się ponad rok.

Chociaż nie ma oficjalnych danych, uważa się, że Jules jest najmłodszą osobą, która kiedykolwiek wspięła się na Matterhorn. Tak przynajmniej stwierdzono w muzeum Matterhorn w Zermatt.

Matterhorn to szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt alpejski. Pierwsi ludzie stanęli tam dopiero 14 lipca 1865 roku. Dokonał tego 7-osobowy zespół Edwarda Whympera, po kilku nieudanych próbach. Osiągnęli oni szczyt wspinając się granią Hörnli. Niestety podczas zejścia zginęły cztery osoby. Łącznie ponad 500 osób straciło życie próbując zdobyć ten szczyt, dlatego uważany jest za jeden z najbardziej śmiercionośnych na świecie.

(Fot. Rock Freund z Pixabay)

Komentarze wyłączone