Niedziela, 24 września 202324/09/2023

Poważny wyciek paliwa w rosyjskim regionie arktycznym

Około 44 ton paliwa lotniczego wyciekło z gazociągu do nienazwanego jeziora. Władze obwodu tajmyrskiego w Kraju Krasnojarskim w Rosji ogłosiły stan wyjątkowy, ponieważ był to już drugi taki wyciek w ciągu trzech miesięcy.

Około 44 ton paliwa lotniczego wyciekło z gazociągu do nienazwanego jeziora o powierzchni około 600 metrów kwadratowych, podano w oświadczeniu w pobliskim mieście Tukhard w poniedziałek.

Wyciek nastąpił w niedzielę. Niedługo potem ogłoszono w tamtym rejonie stan wyjątkowy. Wiadomo, że ponad 50 osób zostało zaangażowanych w prace porządkowe.

Poprzedni wyciek miał miejsce maju. Wtedy około 20 000 ton oleju napędowego wyciekło ze zbiornika w elektrowni cieplnej eksploatowanej przez Nornickel pod Norilskiem. Nastąpiło to z powodu zawalenia się konstrukcji, która podtrzymywała zbiornik oleju napędowego. Firma obwiniała za to topnienie wiecznej zmarzliny.

Ekologiczna grupa World Wildlife Fund (WWF) Rosja opisała ten incydent jako największy w historii wycieków produktów naftowych w historii rosyjskiej Arktyki. Rosyjskie władze starają się, aby firma przeznaczyła około 2 miliardy dolarów na prace porządkowe oraz renowacyjne.

(Fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone