Sobota, 12 czerwca 202112/06/2021

Ubój prawie 100 tys. norek w Hiszpanii. U zwierząt wykryto koronawirusa

Prawie 100 000 norek na fermie w północno-wschodniej Hiszpanii ma zostać poddanych ubojowi, ponieważ wiele z nich uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Ferma jest położona w Puebla de Valverde, około 100 kilometrów na północny zachód od Walencji. Przyglądano jej się od maja po tym, jak żona pracownika fermy zaraziła się wirusem. Od tamtego czasu jej mąż oraz sześciu innych pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność choroby.

Na razie norki zostały odizolowane i są ciągle obserwowane.

Testy z 13 lipca wykazały, że aż 87% norek zostało zakażonych, władze sanitarne nakazały ubój wszystkich 92 700 sztuk. Poinformowały również, że rekompensata finansowa zostanie przyznana firmie prowadzącej fermę.

Joaquin Olona, minister rolnictwa Aragonii, powiedział w czwartek dziennikarzom, że decyzja o uboju norek została podjęta w celu uniknięcia ryzyka przenoszenia wirusa przez człowieka. Pan Olona podkreślił, że nie jest jasne, czy „możliwe jest przenoszenie się choroby ze zwierząt na ludzi i odwrotnie”. Powiedział jednak, że jedną z możliwości było to, że zarażony pracownik farmy nieświadomie przeniósł chorobę na zwierzęta.

Podobny przypadek miał miejsce niedawno w Holandii.

(Fot. Pixabay/ Derek Naulls)

Komentarze wyłączone