Wtorek, 09 marca 202109/03/2021

Powodzie w Chinach. Poziom alarmowy rzeki Huai He podniesiony

Chiny podniosły poziom alarmu powodziowego na rzece we wschodniej części kraju po dniach intensywnych opadów. Istnieją obawy, że ulewy w tym roku mogą zakłócić globalne dostawy potrzebne do walki z pandemią.

Rzeka Huai He to ważna arteria żeglowna. Znajduje się ona we wschodnich Chinach i ma długość ponad 1000 km. Jest również lewym dopływem najważniejszej chińskiej rzeki Jangcy.

Urzędnicy przenieśli ostrzeżenie alarmowe na rzece Huai He z poziomu III na poziom II (drugi najwyższy poziom) w obawie przed kolejnymi ulewnymi ulewami.

Ulewne deszcze nawiedzały Chiny od tygodni, od południowego zachodu po wschodnie wybrzeże. Wiadomo, że co najmniej 14 osób zginęło na południu kraju w wyniku powodzi. Natomiast miliony zostało ewakuowanych, a tysiące żołnierzy rozlokowano w całym kraju, aby pomóc wzmocnić obronę.

„Powodzie występują w tym samym czasie na rzece Jangcy, rzece Huai He i jeziorze Tai… Sytuacja zapobiegania powodziom jest bardzo poważna” – powiedział podobno ministerstwo zasobów wodnych.

Urzędnicy powiedzieli, że w 10 zbiornikach na Huai He poziom wody wzrósł nawet o 6,85 m. Chińska tama Three Gorges na szczęście radzi sobie z ogromnymi powodziami. Przechodzi przez nią druga w roku powódź na rzece Jangcy.

Istnieją obawy, że ulewy w tym roku mogą zakłócić globalne dostawy potrzebne do walki z pandemią koronawirusa – w tym środki ochrony indywidualnej.

(Fot. Twitter/@XHNews)

Komentarze wyłączone