Niedziela, 01 sierpnia 202101/08/2021

Na Ukrainie uzbrojony mężczyzna uprowadził autobus z zakładnikami

Ukraińska bierze udział w akcji przeciwko uzbrojonemu mężczyźnie, który uprowadził około 20 osób jako zakładników w autobusie w zachodnim Łucku.

Policja zamknęła centrum Łucka, miasta położonego 400 kilometrów (250 mil) na zachód od stolicy Kijowa. Według policji napastnik jest uzbrojony i ma przy sobie materiały wybuchowe. Odrzucił propozycję władz dostarczenia zakładnikom wody i żywności.

Funkcjonariusze powiedzieli, że znaleźli się pod ostrzałem.

W pewnym momencie napastnik wyrzucił również przez okno autobusu materiały wybuchowe, ale nikt nie został ranny. Oddał też kilka strzałów w policyjnego drona.

Policja zidentyfikowała mężczyznę jako Maksima Krivosha, 44-letniego Ukraińca urodzonego w Rosji. Krivosh został dwukrotnie skazany za szeroki zakres zarzutów – rabunek, oszustwo, nielegalne obchodzenie się z bronią – i spędził łącznie 10 lat za kratkami. Przeszedł również leczenie psychiatryczne.

Wiceminister spraw wewnętrznych Anton Herashchenko powiedział, że policja rozmawia z mężczyzną w nadziei na rozwiązanie kryzysu „w drodze negocjacji”.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow udał się do Łucka, aby nadzorować operacje.

Nie ma ani słowa o stanie zakładników, którzy byli w autobusie od kilku godzin. Ukraińskie media podały, że na miejscu zdarzenia regularnie słychać strzały. Według doniesień Krivosh próbował dotrzeć do dziennikarzy za pośrednictwem zakładników i ich telefonów, żądając, aby rozpowszechnili informacje o jego żądaniach i nakłonili do przybycia na miejsce większej liczby reporterów.

Według prokuratury generalnej sprawca twierdzi, że umieścił ładunek wybuchowy w miejscu publicznym w mieście, który może zostać zdalnie zdetonowany.

(Fot. РБК, wideo YT)

Komentarze wyłączone