Niedziela, 20 czerwca 202120/06/2021

Naukowcy z Nowej Zelandii wynaleźli nowy system ostrzegania przed erupcją wulkanów

Naukowcy z Nowej Zelandii twierdzą, że wynaleźli system ostrzegawczy do przewidywania erupcji wulkanów. Może to zapobiec przyszłym tragediom, takim jak wybuch wulkanu na Białej Wyspie, który zabił 21 osób w 2019 roku.

Naukowcy z Uniwersytetu Auckland – David Dempsey i Shane Cronin – twierdzą, że udało im się stworzyć system, który „pokazuje wzorce aktywności sejsmicznej przed erupcją, które umożliwiają wcześniejsze ostrzeżenie”. Wyniki ich badań zostały opublikowane w Nature Communications w tym tygodniu.

„Gdyby nasz system istniał (na Whakaari w zeszłym roku), podniósłby alarm 16 godzin przed śmiercionośną erupcją wulkanu” – powiedzieli.

Turystyczne wizyty na Białej Wyspie ustały po grudniowej tragedii. Wśród 21 zabitych było 14 Australijczyków, którzy odwiedzili wyspę w ramach wycieczki zorganizowanej przez statek wycieczkowy Ovation of the Seas.

Obecnie to system GeoNet raportuje dane z tysięcy trzęsień ziemi w Nowej Zelandii i rzadziej występujących wydarzeń wulkanicznych, w miarę ich występowania. Niestety nie są one przewidywalne.

Dlatego naukowcy pracują teraz z GNS Science, aby system działał.
Udostępnili również swoje dane i oprogramowanie jako otwarte, umożliwiając innym korzystanie z danych w nadziei na ulepszenie narzędzia.

(Fot. Pixabay)

Komentarze wyłączone