Wtorek, 22 czerwca 202122/06/2021

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera na Alasce

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera u wybrzeży Półwyspu Alaska w południowo-zachodniej części stanu wywołało we wtorek wieczorem ostrzeżenia o tsunami, które zostały później anulowane.

Trzęsienie ziemi nastąpiło około godziny 22:13 według National Tsunami Warning Centre. Odnotowano silne wstrząsy z Perryville i Sand Point do King Cove i Cold Bay. Słabe wstrząsy były odczuwalne w odległości ponad 800 km w obszarach MatSu i Anchorage. Obecnie sprawdzane są szkody spowodowane wstrząsami.

Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami odwołało różne ostrzeżenia. Wszystkie ostrzeżenia o tsunami zostały anulowane około godziny 12:20 w środę.

Kilka osób zauważyło, że to trzęsienie ziemi ma taką samą wielkość jak trzęsienie ziemi zaledwie kilka lat temu u wybrzeży Kodiak. To również doprowadziło do dobrze uzasadnionych ostrzeżeń przed tsunami, chociaż styl trzęsienia ziemi był zupełnie inny. Inni ludzie pytali, jak to się ma do trzęsienia ziemi w Anchorage w 2018 roku. Dobrym punktem odniesienia jest to, że dzisiejsze trzęsienie ziemi uwolniło około 15 razy więcej energii niż trzęsienie ziemi w Anchorage. Dlaczego trzęsienie w Anchorage było o wiele bardziej szkodliwe? Głównie przez lokalizację.

W Kodiak utworzono w liceum schronienie w nagłych wypadkach. Mike Tvenge powiedział, że wydano nakaz ewakuacji miasta i mieszkańcom kazano iść właśnie tam.

Geofizyk z U. S. Geological Survey Robert Sanders powiedział w wywiadzie telefonicznym krótko po trzęsieniu, że było około 100 doniesień o jego odczuwaniu na Półwyspie Alaska, a najsilniejsze wstrząsy odnotowano w Perryville.

Powiedział również, że silne trzęsienia ziemi są dość powszechne na tym obszarze i było kilka o sile 7 lub większej.

(Fot. Twitter/@Tyler82092707)

Komentarze wyłączone