Sobota, 12 czerwca 202112/06/2021

Chiny wysłały swój pierwszy łazik na Marsa

Docelowym miejscem lądowania chińskiego łazika będzie płaska równina w basenie uderzeniowym Utopia, na północ od równika Marsa. Łazik powinien pojawić się na orbicie wokół Czerwonej Planety w lutym.

Sześciokołowy robot, zamknięty w sondzie ochronnej, został podniesiony z Ziemi przez rakietę Long March 5 z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan o godzinie 12:40 czasu lokalnego (04:40 GMT).

Powinien pojawić się na orbicie wokół Czerwonej Planety w lutym.

Nazywany Tianwen-1 lub „Pytania do nieba”, łazik nie będzie próbował wylądować na powierzchni przez kolejne dwa do trzech miesięcy. Ta strategia „poczekaj i zobacz” została z powodzeniem zastosowana przez amerykańskie lądowniki Wikingów w latach 70. Umożliwi to inżynierom ocenę warunków atmosferycznych na Marsie przed przystąpieniem do niebezpiecznego zejścia.

Docelowym miejscem lądowania chińskiej misji będzie płaska równina w basenie uderzeniowym Utopia, na północ od równika Marsa. Łazik zbada geologię regionu – na powierzchni i tuż pod nią.

Tianwen-1 wygląda bardzo podobnie do łazików Spirit i Opportunity NASA z 2000 roku. Waży około 240 kg i jest zasilany przez rozkładane panele słoneczne. Na wysokim maszcie znajdują się kamery do robienia zdjęć i wspomagania nawigacji; pięć dodatkowych instrumentów pomoże ocenić mineralogię lokalnych skał i poszukać lodu wodnego.

W poniedziałek Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) wystrzeliły satelitę Hope w kierunku Czerwonej Planety. Za tydzień amerykańska agencja kosmiczna (NASA) zamierza wysłać łazik nowej generacji, Perseverance.

(Fot. YouTube Screen / CGTN)

Komentarze wyłączone