Czwartek, 23 września 202123/09/2021

Wielki pożar w Grecji. Ewakuowano kilka wsi

W południowej Grecji w ciągu zaledwie 24 godzin wybuchło 57 pożarów. Większość z nich została szybko ugaszona. Jednak sytuacja w Koryncie pozostaje niezwykle krytyczna, bo nadal szaleje tam niekontrolowany pożar.

4000 osób z osiedli i 800 letnich obozów dla dzieci zostało ewakuowanych z powodu pożaru lasu w Kehries koło Koryntu, który szaleje od środy w południe, paląc lasy, grunty rolne, domy i zwierzęta.

Sytuacja w Koryncie pozostaje niezwykle krytyczna, gdzie nadal szaleje niekontrolowany pożar. Zmierza on w kierunku obszarów Galataki i Athikia, powiedział burmistrz Koryntu Vassilis Nanopoulos agencji ANA-MPA. Straż pożarna na wszelki wypadek ewakuowała pięć osad.

Oprócz aktywnego frontu płomienia jest kilka rozproszonych stref ognia, w których walczy około 143 strażaków, 42 wozy strażackie i 4 zespoły naziemne; 6 samolotów zrzucających wodę i 8 helikopterów.

Natomiast pożar w górach Thermi na zachodniej wyspie Lesbos we wtorek został zatrzymany na określonym obszarze, powiedział w środę urzędnik straży pożarnej z północnego Morza Egejskiego. Pożar wybuchł w pobliżu klasztoru Agios Rafail i spalił setki sosen oraz drzew oliwnych. Regionalny dyrektor Straży Pożarnej, Constantine Theofilopoulos, powiedział, że gaszenie pożaru było utrudnione z powodu wiatrów.

Kolejny pożar rozpoczął się w środę po południu na zalesionym obszarze w regionie Lasionos w starożytnej Olimpii na Peloponezie. Pożar gasiło trzydziestu czterech strażaków, 14 wozów strażackich i piesza drużyna strażaków wspomaganych przez cysterny wodne, dwa samoloty strażackie i jeden helikopter.

Natomiast pożar, który wybuchł w środowe popołudnie na Krecie, jest nadal tylko częściowo opanowany. Zaczął się na działce między dwoma hotelami w gminie Agios Vassileios w Rethymno. Około 30 strażaków z 14 wozami strażackimi i jednym helikopterem zdołało powstrzymać pożar, wspomagani przez miejskie armatki wodne i ochotnicy Czerwonego Krzyża.

(Fot. AP News)

Komentarze wyłączone