Czwartek, 01 czerwca 202301/06/2023

Huragan Douglas, najsilniejszy na planecie, zmierza w kierunku Hawajów

Najsilniejszy huragan na planecie zmierza w ten weekend w kierunku Hawajów. Burza jest huraganem kategorii 3, z niebezpiecznymi wiatrami o prędkości 120 mil na godzinę. Przewiduje się, że dziś ten poważny huragan zacznie słabnąć, ponieważ oddziałuje na chłodniejszą wodę i bardziej suche powietrze.

Olbrzymi huragan Douglas to obecnie najsilniejsza burza na planecie, która zbliża się do Hawajów. Burza jest huraganem kategorii 3, z niebezpiecznymi wiatrami o prędkości 120 mil na godzinę, które rozciągają się 40 mil od centrum burzy, według Central Pacific Hurricane Center. Głównym huraganem jest każda burza kategorii 3 – wiatry od 111 do 129 mil na godzinę – lub silniejsze.

„Wyspy Hawajskie powinny monitorować postęp Douglas”, mówi National Hurricane Center (NHC). „Istnieje coraz większa szansa, że ​​silne wiatry, niebezpieczne fale i ulewne deszcze mogą wpływać na części stanu, począwszy od soboty lub niedzieli”.

Przewiduje się, że tropikalne wiatry o sile sztormowej pojawią się na Big Island już w sobotę wieczorem czasu lokalnego. Burza rozciąga się ponad 2000 km na wschód-południowy wschód od Hilo na Hawajach i porusza się z zachodu na północny zachód, bezpośrednio w kierunku łańcucha wysp. Dobrą wiadomością jest to, że przewiduje się, że dziś ten poważny huragan zacznie słabnąć, ponieważ oddziałuje na chłodniejszą wodę i bardziej suche powietrze.

Douglas ma należeć do kategorii 1 – wiejący od 74 do 95 mil na godzinę – huraganów, gdy zbliża się do wysp w ten weekend. Prawdopodobnie osłabi się jeszcze bardziej, gdy zbliży się do Hawajów i szybko przejdzie w burzę tropikalną.

„Dość często huragany zmierzają w kierunku Hawajów, ale zwykle rozpraszają się lub przynajmniej znacznie osłabiają, zanim uderzą w wyspy” – powiedział Phil Klotzbach, naukowiec z Colorado State University. „Na przykład zarówno Lane, jak i Olivia wpłynęły na Hawaje w 2018 roku. Ponadto w 2016 roku zarówno Lester, jak i Madeline zagrozili Hawajom”.

Chociaż skutki huraganu na Hawajach mogą być poważne, duże huragany rzadko docierają do brzegów łańcucha wysp. Wyspy Hawajskie to niewielki kawałek ziemi w największym basenie oceanicznym na świecie, co sprawia, że ​​statystyczne prawdopodobieństwo bezpośredniego wyjścia na ląd jest bardzo niskie.

(Fot. Twitter/@NASAHurricane)

Komentarze wyłączone