Środa, 23 czerwca 202123/06/2021

Pomniki Krzysztofa Kolumba tymczasowo usunięte w Chicago

W Chicago tymczasowo usunięto dwa pomniki Krzysztofa Kolumba. Stało się to tydzień po tym, jak protestujący usiłowali obalić pomnik włoskiego odkrywcy w tym mieście.

Chociaż tymczasowo, to pomniki zostały usunięte w wyniku ciągłych protestów wobec postrzeganych w Stanach Zjednoczonych symboli uprzedzeń rasowych i imperializmu.

Ruch został zapoczątkowany przez śmierć w areszcie policyjnym Afroamerykanina George’a Floyda. Jego śmierć w Minneapolis doprowadziła do protestów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie przeciwko brutalności policji i nierówności rasowej.

Biuro burmistrza Chicago Lori Lightfoot stwierdziło w oświadczeniu, że posągi Kolumba – w Grant Park i Arrigo Park – zostały „tymczasowo usunięte… do odwołania” na jej rozkaz. Decyzja zapadła po starciu protestujących z policją, gdy w zeszłym tygodniu próbowali obalić posąg tego odkrywcy w Grant Park.

„Wspaniale jest widzieć upadek posągu” – powiedziała agencji prasowej AFP Brenda Armenta, która w piątek rano oglądała usuwanie pomnika Grant Park.

Kilka godzin wcześniej doszło do gorących starć między protestującymi a zwolennikami posągu.

W czerwcu 3-metrowy posąg Kolumba z brązu został przewrócony w Saint Paul w Minnesocie, podczas gdy inny w Bostonie, który stoi na cokole w sercu miasta, został ścięty.

Wiele osób w USA świętuje pamięć o odkrywcy, któremu w wielu podręcznikach przypisuje się odkrycie „Nowego Świata” w XV wieku. Natomiast działacze na rzecz praw rdzennych Amerykanów od dawna sprzeciwiali się uhonorowaniu Kolumba, mówiąc, że jego wyprawy doprowadziły do ​​kolonizacji i ludobójstwa ich przodków.

(Fot. YouTube Screen / Bloomberg QuickTake News)

Komentarze wyłączone