Środa, 23 czerwca 202123/06/2021

Stan klęski żywiołowej w Chorwacji. Miliony pszczół zatrute pestycydami [wideo]

Chorwackie władze ogłosiły stan klęski żywiołowej w najbardziej wysuniętej na północ prowincji kraju po tym, jak ok. 50 milionów pszczół padło z powodu podejrzenia zatrucia pestycydami.

Dywany martwych pszczół odkryli na początku czerwca pszczelarze z regionu Medzimurje, w pobliżu granicy z Węgrami. Chorwackie stowarzyszenie pszczelarskie Zeljko Vrbos poinformowało, że około 1150 uli zostało zlikwidowanych, a około jedna trzecia pszczelarzy z tego regionu poniosła straty. Część uli straciła 90 proc. społeczności pszczół, zaś inne straciły całą.

„Przerażające jest patrzeć, jak cierpią dzień po dniu. Wszystko umrze, nie będzie nic w ulach, obawiam się, że ani jedna nie zostanie – opowiada pszczelarz z 55-letnim doświadczeniem Antun Tot z Domašinca.

Owady leżały martwe na obszarze o powierzchni ok. dziesięciu kilometrów kwadratowych. Najprawdopodobniej zatrucie było spowodowane intensywnym nawożeniem pestycydami upraw przez miejscowych rolników. W grę wchodzić może przede wszystkim użycie przez nich insektycydów. Środek ten w małej dawce ogranicza rozród owadów, a przy silniejszej zabija je. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Minister rolnictwa Marija Vuckovic przekazała, że owady nie umarły z powodu choroby, ale odmówiła podania przyczyny, dopóki trwają badania.

Željko Trupković ze Stowarzyszenia Pszczelarzy powiedział, że szkody dla ekosystemu są nieocenione. Przyznał jednak, że nie jest to pierwszy przypadek zatrucia pszczół. „Ale nie przypominam sobie sytuacji jak ta na podobną skalę” – skomentował Trupković, dodając, że kilka lat temu jego stowarzyszenie bezskutecznie protestowało przeciwko stosowaniu pestycydów w okolicach uli. 

Ogłoszony przez rząd stan klęski żywiołowej pozwala państwu wypłacić odszkodowanie za straty w rolnictwie. W regionie Adriatyku mieszka około 10 tys. pszczelarzy, a 500 tys. uli produkuje około 8 tys. ton miodu rocznie – oznajmił Vrbos.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone