Środa, 23 czerwca 202123/06/2021

Burza tropikalna Isaias wywołuje powodzie i osunięcia ziemi w Puerto Rico

Tropikalna burza Isaias uderzyła w czwartek w Puerto Rico silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami na trasie prognozowanej, która doprowadzi ją do USA. Centrum huraganów stwierdziło, że na razie Isaias nie stanie się huraganem, zanim nie dotrze do kontynentalnej części USA.

Tropikalna burza Isaias uderzyła w Puerto Rico w czwartek, idąc w kierunku kontynentu amerykańskiego. Wyzwala przy tym małe osunięcia ziemi i powoduje rozległe powodzie oraz przerwy w dostawie prądu na wyspie, która wciąż podnosi się po poprzednich huraganach i trzęsieniach ziemi.

Szczególnie mocno dotknięty wiatrem utrzymującym się o prędkości 95 km/h był południowy region Puerto Rico, którego problemem są nadal codzienne wstrząsy. Santos Seda, burmistrz południowo-zachodniego miasta Guánica, powiedział The Associated Press, że otrzymał doniesienia o powalonych drzewach i zalanych dzielnicach, w których nadal stoją domy zniszczone przez trzęsienie ziemi.

„Stan emocjonalny ludzi pogarsza się z każdym dniem” – powiedział.

Isaias znajdowało się około 205 kilometrów na zachód od Ponce w Puerto Rico i około 175 kilometrów na południowy wschód od Santo Domingo na Dominikanie w czwartek rano, według amerykańskiego National Hurricane Center. Poruszał się na zachód na północny zachód z prędkością 31 km / h.

Burza wyłączyła zasilanie ponad 300 000 domów w Puerto Rico, według władz elektroenergetycznych wyspy. Niewielkie uszkodzenia odnotowano w innych częściach wyspy, gdzie dziesiątki tysięcy ludzi nadal używa plandek jako dachów domów uszkodzonych przez huragan Maria we wrześniu 2017 roku.

Centrum huraganów stwierdziło, że na razie Isaias nie stanie się huraganem, zanim nie dotrze do kontynentalnej części USA.

„Isaias wysyła mieszane sygnały” – głosi dyskusja na temat prognoz. „Modelowe prognozy pokazują złożoną ewolucję cyklonu tropikalnego w ciągu następnego dnia lub dwóch”.

Ostrzeżenia o burzy tropikalnej wydano dla Portoryko, Stanów Zjednoczonych i Brytyjskich Wysp Dziewiczych, Wysp Turks i Caicos oraz części Republiki Dominikany, Haiti i Bahamów.

(Fot. Twitter/@weatherchannel)

Komentarze wyłączone