Środa, 23 czerwca 202123/06/2021

Co najmniej 100 ofiar śmiertelnych po wybuchu w Bejrucie. Polscy strażacy pojadą do Libanu [zdjęcia, wideo]

Co najmniej 100 osób zginęło, a ponad 4000 zostało rannych wyniku potężnej eksplozji, która we wtorek 4 sierpnia późnym popołudniem wstrząsnęła Bejrutem, stolicą Libanu. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia.

Jako przyczynę tragedii libańskie służby podają pożar niebezpiecznych chemikaliów składowanych w porcie. Wybuch wytworzył falę sejsmiczną o sile 3,3 stopnia. Według premiera Hassana Diaba źródłem wybuchu był „niebezpieczny magazyn”, w którym złożonych było 2750 ton saletry amonowej. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze odległym od Bejrutu o 240 km.

Libańskie ministerstwo zdrowia podało, że w wyniku eksplozji zginęło co najmniej sto osób. Liczbę rannych ocenia się na ponad 4 tys. Port i budynki w jego otoczeniu zostały poważnie zniszczone.

Eksplozja uszkodziła stojący w porcie okręt ONZ, są ranni wśród żołnierzy sił pokojowych, którzy przebywali na jego pokładzie. Według lokalnych mediów wśród rannych są też pracownicy ambasady Niemiec w Libanie. Szpitale w libańskiej stolicy są pełne rannych.

Polscy strażacy chcą pomóc Libańczykom po wybuchu w ich stolicy. 

Państwowa Straż Pożarna w odpowiedzi na zapotrzebowanie po eksplozji w Bejrucie zgłosiła gotowość do zadysponowania grupy MUSAR. Jest to specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza. W jej skład wchodzi 39 ratowników i 4 psy. Dodatkowo do składu dołączą specjaliści ratownictwa chemicznego. Wylot możliwy będzie jeszcze dzisiaj po akceptacji strony zgłaszającej zapotrzebowanie – przekazała Państwowa Straż Pożarna.

(fot. Twitter/ Totochomodu)

Komentarze wyłączone