Czwartek, 06 października 202206/10/2022

Wymiana ognia pomiędzy siłami zbrojnymi Armenii i Azerbejdżanu (wideo)

Trwa wymiana ognia na granicy Armenii i Azerbejdżanu. Na linii rozgraniczenia w Górskim Karabachu rozpoczął się konflikt zbrojny.

W niedzielę rano siły zbrojne Azerbejdżanu zaatakowały za pomocą rakiet artylerii i lotnictwa pozycje bojowe armii armeńskiej oraz osady w rejonie Górskiego Karabachu. Jak informują władze armeńskie, wojskowo-polityczne przywództwo Azerbejdżanu ponosi całkowitą odpowiedzialność za konsekwencje działań bojowych.

Armia Armenii zamieściła nagrania z rejonu walk. Jak przekazują władze armeńskie w kraju wprowadzono stan wojenny i powszechną mobilizację mężczyzn powyżej 18 roku życia.

Strony armeńska i azerbejdżańska oskarżają się wzajemnie o złamanie zawieszenia broni. Według Baku konflikt został sprowokowany przez siły zbrojne Armenii, które ostrzeliwały pozycje armii azerbejdżańskiej i osady w strefie frontu. 

Armia ormiańska dysponuje wszystkimi niezbędnymi środkami, aby ponownie zniszczyć wroga wkraczającego do naszej Ojczyzny. Drodzy Rodacy, towarzysze broni. Jedność zbudowała wszystkie zwycięstwa naszej historii. Jestem pewien, że w tym kluczowym momencie wspólnie i honorowo wypełnimy naszą misję bojową, dając lekcję wrogowi, który rozumie jedynie język siły – powiedział minister obrony Republiki Armenii David Tonoyan.

Wojna o Górski Karabach – przeczytaj

27 września około godziny 06:00, siły zbrojne Armenii, przeprowadzając prowokacje na dużą skalę, poddane zostały intensywnemu ostrzeliwaniu pozycji armii azerbejdżańskiej na całej linii frontu oraz naszych osad znajdujących się w strefie frontu z broni wielkokalibrowej, moździerzy i instalacji artyleryjskich różnego kalibru.

W wyniku intensywnych ostrzałów wroga wioski Gapanly w regionie Terter, wiosek Chiragly i Orta Gervend w regionie Agdam, wiosek Alkhanly i Shukurbeyli w regionie Fizuli oraz wioski Jojug Marjanli w regionie Jebrail, ludność cywilna ginie i jest ranna. Infrastruktura cywilna została poważnie uszkodzona.

Podaje się informacje o ofiarach i rannych wśród ludności cywilnej i personelu wojskowego. Zaawansowane jednostki Armii Azerbejdżanu podejmują działania odwetowe w celu stłumienia tej prowokacji wroga i zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej mieszkającej w pobliżu linii konfrontacyjnej wojsk – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Republiki Azerbejdżanu.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu raportuje, że armia azerbejdżańska zdobyła 6 osiedli. Strona armeńska dementuje te informacje.(fot. wideo mil.am)

Komentarze wyłączone