Środa, 12 maja 202112/05/2021

Dwa niedźwiedzie zastrzelone w Tatrach. Zbliżyły się do popularnego hotelu

W rejonie popularnego górskiego hotelu w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem słowaccy przyrodnicy zastrzelili dwa niedźwiedzie, które podchodziły pod obiekt.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek przy hotelu „Śląski Dom” pod Gerlachem. Grupa niedźwiedzi podchodziła pod obiekt turystyczny. Dwa niedźwiedzie zostały zastrzelone. Oficjalny komunikat wydany przez słowacki Tatrzański Park Narodowy jest bardzo lakoniczny.

Nie podano w nim dokładnego powodu zastrzelenia zwierząt.

– W godzinach nocnych, słowaccy przyrodnicy na parkingu przy hotelu „Śląski Dom” zastrzelili niedźwiedzicę i jedno z jej młodych. Kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu – poinformował – Statne lesy TANAP .

Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie regularnie odwiedzają ludzkie osiedla. W 2019 roku w mieście Wysokie Tatry leżącego niedaleko granicy z Polską odnotowano ponad 700 spotkań człowieka z niedźwiedziem. Władze domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

(fot. Štátne lesy TANAPu)

 

5 komentarzy

  1. Wstyd.

  2. Dramat. To oni nie dysponują jakimś sprzętem usypiającym na zwierzęta, tylko od razu śmierć?

  3. NIe powinni ich odstrzeliiiiic, wlasciciel swojego syna albo corke niech odstrzeli, to tez istota