Ulewy w Małopolsce i na Śląsku. Doszło do lokalnych podtopień (foto) 11:10 06-08-2021

Od czwartku 5 sierpnia do godz. 6 rano w piątek strażacy w całym kraju odnotowali ponad 1,9 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w woj. małopolskim – ponad 1,3 tys.; śląskim – ponad 200 oraz świętokrzyskim – 95.
Główne działania polegały na wypompowywaniu wody z zalanych budynków, udrażnianiu przepustów i usuwaniu wiatrołomów ze szlaków komunikacyjnych.
W województwie małopolskim, w gminie Zielonki wylała rzeka Białucha, doszło do podtopienia drogi wojewódzkiej. Obecnie droga jest przejezdna. Natomiast na skutek ulewnych opadów deszczu w Krakowie doszło do podtopień. Pomiędzy godziną 1.00 a 2.00 w nocy podtopione zostały osiedla Rybitwy i Złocień.
Zbiornik przelewowy Bieżanów na rzece Serafie przechwycił falę wezbraniową i całkowicie się wypełnił, co w znacznym stopniu ograniczyło skalę zalania okolicznych osiedli. Obecnie sytuacja na rzece Serafie stabilizuje się.

– Aby zapewnić bezpieczeństwo powodziowe w dolinie rzeki Serafy, konieczna jest budowa kolejnych zbiorników przeciwpowodziowych, które będą działały systemowo, w kaskadzie. Wody Polskie wczoraj podpisały umowy z wykonawcą dwóch kolejnych polderów przeciwpowodziowych w tym rejonie: Zbiornika Malinówka 1, Zbiornika Malinówka 2. Prowadzone są prace przygotowawcze do budowy kolejnych dwóch obiektów. W dolinie rzeki Serafy powstanie kaskada 5 zbiorników, które stworzą zabezpieczenie dla 2 400 osób na terenie 16,5 tys. ha – przekazały Wody Polskie.
W województwie śląskim, RZGW Gliwice otrzymało zgłoszenie o wezbraniu potoku w gminie Bieruń i podtopieniu jednego domu w miejscowości Lędziny. Pracownicy Wód Polskich prowadzą wizję w terenie.



Dziś będzie nadal deszczowo i burzowo we wschodniej połowie kraju. Najbardziej intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać na południu, a następnie wraz z przemieszczaniem się niżu w centrum i na wschodzie kraju.
10:20 #IMGWlive
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) August 6, 2021
?Na rzekach południowej Polski trwa spływ wód opadowych. Lokalnie wahania i wzrosty? sięgają ponad 80cm/3h.
Aktualnie stany alarmowe przekroczone są na 6 stacjach. Maksymalnie o 104 cm w Radziszowie na Skawince.
Stany ostrzegawcze przekroczone są na 26 stacjach. pic.twitter.com/BoNSk6FNQ9
IMGW wydało nowe ostrzeżenie 2 stopnia hydrologiczne w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na Wiśle od ujścia Przemszy do ujścia Dunajca. Spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, miejscami z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
(fot. Wody Polskie, KM PSP Piekary Śląskie oraz KM PSP Siemianowice Śląskie )
Komentarze wyłączone