Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024

Ostrzeżenie lawinowe 1 stopnia

Wiejący ostatniej doby bardzo silny wiatr /do 118 km/h/ pogorszył warunki lawinowe. Zagrożenie występuje na stromych stokach gdzie wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości.

Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych i północno – wschodnich z depozytami nawianego i zgromadzonego śniegu.

Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 130 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Pokrywa zbudowana jest z kilku warstw śniegu przewianego i zmetamorfizowanego o różnych twardościach, poprzedzielanych warstwami cienkich lodoszreni i jest na ogół stabilna.

W pokrywie dwie słabsze warstwy śniegu przewianego z ostatnich opadów (CT12 ok 10 cm od góry, CT17 ok. 40 cm od góry). Na grzbietach śnieg został wywiany odsłaniając twarde zlodowaciałe podłoże, na stokach zawietrznych śnieg przewiany. Warunki turystyczne bardzo trudne.

Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności /tyczki kierunkowe lokalnie pod śniegiem/. W dniu jutrzejszym prognozowane temperatury dodatnie oraz bardzo silny wiatr /ok. 100 km/h/.

Zagrożenie lawinowe może wzrosnąć !!!

Informacja o szlakach zamkniętych znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny:
Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób:
Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

źródło: RSO

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone