Środa, 17 lipca 202417/07/2024

Uciekali z papierosami o wartości 3,6 mln złotych. Ciężko ranili funkcjonariusza straży granicznej [zdjęcia]

30 stycznia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej próbowali zatrzymać do kontroli jadące obok siebie na trasie Olecko – Suwałki dwa fiaty ducato z polskimi tablicami rejestracyjnymi.

Kierowcy busów nie chcieli się zatrzymać i zaczęli uciekać. Funkcjonariusze ruszyli w pościg i powiadomili współdziałający patrol Straży Granicznej.

W Orłowie utworzona została blokada – na drodze rozciągnięto kolczatkę oraz ustawiono w poprzek drogi samochód służbowy.

Funkcjonariusze dawali też sygnały świetlne i dźwiękowe. Kierowcy busów w dalszym ciągu nie reagowali. Pojazdy przejechały po kolczatce drogowej i staranowały oznakowany pojazd służbowy Straży Granicznej poważnie raniąc stojącego za nim funkcjonariusza. Poszkodowany w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Drugi samochód Straż Graniczna zatrzymała na poboczu. Jak się okazało – w busach znajdowało się prawie 270 tys. paczek przemyconych papierosów, wartych ponad 3,7 mln. zł.

W trakcie oględzin obu pojazdów w podwoziach Straż Graniczna ujawniła specjalne skrytki z kolcami, które miały przebić opony ścigających je samochodów.

Funkcjonariusze znaleźli również po dwa dodatkowe oryginalne komplety tablic rejestracyjnych (polskie i litewskie). Te umieszczone na samochodach były podrobione.

Kierowcy busów – 49 i 51-letni obywatele Polski zostali zatrzymani. W miniony piątek Prokuratura Okręgowa w Suwałkach jednemu z mężczyzn postawiła zarzut usiłowania zabójstwa trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Obaj kierowcy usłyszeli również zarzuty dotyczące przewozu nielegalnych papierosów. Zostali tymczasowo aresztowani.

źródło: SG

(fot. SG)

Komentarze wyłączone