Fatalna jakość powietrza w kilku rejonach kraju 14:46 18-02-2019
Komunikaty z poszczególnych stacji pomiarowych
Ze względu na jakość powietrza w Poznaniu, w Borówcu i w Kaliszu, określoną według Polskiego Indeksu Jakości Powietrza jako dostateczną w odniesieniu do pyłu PM10 oraz złą w odniesieniu do pyłu PM2,5, osoby narażone na ryzyko (osoby z chorobami układu krążenia, układu oddechowego, osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży), które mogą odczuwać skutki zdrowotne powinny unikać wyjść na zewnątrz; pozostała populacja powinna je ograniczyć. Nie są zalecane aktywności na zewnątrz (np.: bieganie, jazda na rowerze).
GIOŚ – Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu informuje, że dnia 17.02.2019 r. odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny w stacjach pomiarowych w: Dusznikach-Zdroju (powiat kłodzki), Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Kłodzku, Legnicy, Lubaniu, Nowej Rudzie (powiat kłodzki), Oławie i Wrocławiu.
Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenie może się utrzymywać w dniu dzisiejszym, tj. 18.02.2019 r.
Grupy ludności wrażliwe na zanieczyszczenia: osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu; osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Środki ostrożności: osoby wrażliwe powinny rozważyć ograniczenie czasu przebywania oraz wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu (szczególnie w godzinach wieczornych).
Zalecenia dla ludności po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 w powietrzu:
1) unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania,
2) ograniczenie ruchu samochodowego np. poprzez korzystanie z komunikacji publicznej.
3) śledzenie bieżącej informacji o jakości powietrza.
Dane bieżące, aktualizowane co godzinę, dostępne są w aplikacji mobilnej na smartfony: „Jakość powietrza w Polsce” oraz na stronie internetowej WIOŚ: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/.
Obszar ostrzeżenia 1 stopnia obejmuje całe województwo mazowieckie. Przewidywany czas trwania ostrzeżenia do końca dnia 18.02.2019 r.
W związku z wystąpieniem poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) służby informują, że doszło do przekroczenia wartości 60 μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM2,5 liczonej jako 8-godzinna średnia krocząca z pomiaru pyłu PM2,5 w godzinach 6-22 na co najmniej dwóch stacjach pomiarowych jakości powietrza (Radom – Tochtermanna; Warszawa – Al. Niepodległości) o godz. 8. Prognoza jakości powietrza wskazuje na przekroczenie wartości 80 μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 liczonej jako 8-godzinna średnia krocząca z pomiaru pyłu PM10 w godzinach 6-22.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu informuje, że na terenie województwa opolskiego stwierdzono ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 określonego jako średnia 24 godzinna”*” w roku 2019. „*”50 mikrogramów/m3, – średniodobowy poziom dopuszczalny, z dozwoloną liczbą przekroczeń 35 razy w roku kalendarzowym.
Zaistnienie ryzyka stwierdzono w oparciu o wyniki przeprowadzonej analizy stężeń pyłu zawieszonego PM10, zmierzonych podczas ostatnich dwunastu miesięcy ze stacji monitoringu jakości powietrza, prowadzących pomiar tego zanieczyszczenia.
1 – pomiary prowadzone na terenie strefy miasto Opole:
– Opole, ul. Koszyka (OpOpoleKoszy),
– Opole, os. Armii Krajowej (OpOpoleOsAKr);
2 – pomiary prowadzone na terenie strefy opolskiej:
– Głubczyce, ul. Ratuszowa (OpGlubRatusz),
– Kędzierzyn-Koźle, ul. B. Śmiałego (OpKKozBSmial),
– Nysa, ul. Rodziewiczówny (OpNysaRodzie),
– Olesno, ul. Słowackiego (OpOlesSlowac),
– Zdzieszowice, ul. Piastów (OpZdziePiast).
Biorąc pod uwagę dotychczas uzyskane wyniki stężeń pyłu zawieszonego PM10, można spodziewać się stwierdzenia wystąpienia przekroczenia średniodobowej wartości dopuszczalnej; największe prawdopodobieństwo wystąpienia przekroczenia istnieje w okresie grzewczym.
(fot. pixabay.com)
Komentarze wyłączone