Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024

Dzisiaj warto spojrzeć w niebo. Zobaczycie największą w tym roku pełnię Księżyca

We wtorek warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć największą w tym roku pełnię Księżyca. Dokładnie o godzinie 16:53 Srebrny Glob znajdzie się naprzeciwko Słońca.

Nasz naturalny satelita będzie się wydawał większy niż zwykle. Wszystko za sprawą położenia Księżyca względem Ziemi oraz tego, że będzie on w pełni i w maksymalnym zbliżeniu do naszej planety.

Księżyc znajdzie się w perygeum, czyli niemal 50 tys. kilometrów bliżej Ziemi niż ma to miejsce w jego apogeum, czyli najodleglejszym punkcie.

Superksiężyc – potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum.

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa  Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i  Ziemia  znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

(fot. info112.pl)

WIKIPEDIA/INFO112.PL

Komentarze wyłączone