Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024

Przedsiębiorco uważaj! Fałszywe e-maile z ZUS-u

W ostatnich dniach urzędy skarbowe woj. małopolskiego otrzymały sygnały od podatników o tym, że ktoś podszywa się pod pracownika urzędu wysyłając fałszywe e-maile.

E-maile zawierały prośbę o przygotowanie się do kontroli i listę dokumentów do przygotowania w załączonym do listu pliku! Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załączonego pliku – ostrzega naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach Bogusława Polak.

Okazało się, że podszywający się pod pracownika urzędu skarbowego nadawca poinformował o kontroli oraz nakazał przygotowanie dokumentów. – Jest Pani/Pan zobowiązania do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentow zwiqzanych z prowadzone przez Pani/Pana Firm wymienionych w załączniku(dokumenty.rar) – napisano w mailu (pisownia oryginalna). List zawsze był podpisany imieniem i nazwiskiem fałszywego inspektora bez numeru telefonu oraz danych urzędu.

Zasady kontroli podatkowej są ściśle regulowane przez przepisy. Te nie dopuszczają elektronicznej formy zawiadomienia. Administracja skarbowa ma możliwość kontaktowania się elektronicznie z podatnikami, lecz nie jest to rodząca skutki prawne korespondencja urzędowa (np. zaproszenie do usługi Twój e-PIT). W żadnym razie urzędy nie wysyłają plików z dokumentami, z którymi należy się zapoznać.

Każda korespondencja z urzędu jest podpisana imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, miejscem pracy oraz numerem telefonu adresata – informuje Bogusława Polak, ostrzegając by pod żadnym pozorem nie otwierać żadnych linków w mailach, których treść już na pierwszy rzut oka jest podejrzana (napisano ją “łamaną” polszczyzną).

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone