Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024

Wietrzny początek weekendu, wydane ostrzeżenia 1 i 2 stopnia

Zaczynający się weekend charakteryzować się będzie bardzo zmienną, dynamiczną pogodą. Najbliższa noc i początek jutra będzie pod znakiem silnego wiatru, początkowo w Polsce północno-zachodniej (całe Pomorze) i zachodniej, w drugiej połowie nocy również południowej i centralnej, a na nad ranem i w dzień wschodniej.

W niedzielę wyraźne, choć tylko przejściowe, ocieplenie i, zwłaszcza na południu, poprawa pogody. Synoptycy IMGW-PIB wydali ostrzeżenia meteorologiczne ostrzegające przed silnym wiatrem: 2 stopnia dla powiatów nadmorskich i 1 stopnia dla pozostałej części kraju, z wyjątkiem województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.


W ciągu najbliższej doby przejdziemy w zasięg bardzo dynamicznie tworzącego się ośrodka niżowego. Powstanie on w ciągu najbliższych godzin nad Morzem Północnym, skąd przez Danię pokieruje się nad Bałtyk (wówczas osiągnie swą maksymalną głębokość). Jutro w południe będzie już nad Białorusią i zacznie się wypełniać. Wraz z ośrodkiem niżowym przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych, najpierw ciepły, a za nim chłodny. W związku ze stosunkowo dużą głębokością niżu, a także wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym z opadami przelotnymi i lokalnymi burzami, przewidujemy ryzyko występowania silnych porywów wiatru.

Najwcześniej zacznie silnie wiać na północnym zachodzie, już dziś od godziny 19:00 prędkość będzie powyżej 70 km/h. Godzinę, dwie później silne porywy wiatru pojawią się nad znaczną częścią Polski zachodniej. Ok. 23:00 silne porywy wiatru obejmą centrum, południe, a po północy obejmą też środkową i południową część wschodu kraju.

Największą prędkość w porywach – 100km/h, wiatr osiągnie nad zachodnim i środkowym wybrzeżem. W głębi lądu – na Pomorzu i w Wielkopolsce porywy osiągną prędkość 90 km/h. Na pozostałym obszarze kraju maksymalne porywy mogą sięgać do 85 km/h.

W sobotę po południu wiatr osłabnie, ale do końca weekendu będzie odczuwalny: w niedzielę wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i porywisty, nad morzem i Przedgórzu Sudeckim porywy do 60 km/h.,
Sobota jeszcze chłodna, z temperaturą od 4°C na Suwalszczyźnie do 8°C na zachodzie i południu, w całym kraju występować będą przelotne opady deszczu. Niedziela będzie na ogół ciepła, od 9°C i 12°C nad morzem na Suwalszczyźnie do 15°C w centrum i 19°C na południu. Na północy nadal możliwe będą przelotne opady deszczu, na południu będzie sporo słońca.

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowana sytuacją meteorologiczną przewiduje się wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. W związku z czym zostało wydane ostrzeżenia 1 stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód dla Zalewu Szczecińskiego, wybrzeża zachodniego i morskich wód wewnętrznych RP.

Wydano również ostrzeżenie 2 stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla dopływów Odry znajdujących się w województwach wielkopolskim i dolnośląskim. Prognozowane wzrosty i wahania stanów wody z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych w zlewniach lewostronnych dopływów Odry środkowej spowodowane są trwającym spływem wód opadowych oraz prognozowanymi opadami deszczu. W zlewni Baryczy stany wody będą utrzymywały się na granicy stanów ostrzegawczego i alarmowego.

Przygotował synoptyk meteorolog CBPM: Mateusz Barczyk
Przygotował synoptyk hydrolog CBPM: Izabela Adrian

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone