Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024

W dwóch wypadkach lotniczych zginęło dwóch pilotów [zdjęcia, wideo]

W sobotę przed południem, niespełna godzinę od rozpoczęcia pokazów lotniczych w Płocku doszło do wypadku. Podczas wykonywania akrobacji lotniczej samolot Jak-52 spadł do Wisły i uderzył w taflę wody, kilka metrów od brzegu.

Na miejsce niezwłocznie udali się strażacy oraz ratownicy WOPR. Pod wodę zeszli płetwonurkowie. Po godzinie 12 udało się znaleźć samolot. Maszyna znajdowała się 7-8 metrów pod powierzchnią wody i była odwrócona kołami do góry oraz głęboko zanurzona w mule. Wkrótce potem wydobyto z wody ciało pilota. Za sterami maszyny siedział 60-letni Niemiec.

Moment wypadku został zarejestrowany na nagraniu, na którym widać jak samolot wykonuje tzw. „korkociąg”, a po chwili niemal pionowo spada w dół.

Do drugiego tragicznego wypadku lotniczego doszło w miejscowości Szczury pod Ostrowem Wielkopolskim. Służby ratunkowe przyjęły zgłoszenie, z którego wynikało, że rozbił się tam szybowiec. Maszyna prawdopodobnie wpadła w wir powietrzny.

Na miejscu interweniowało kilka zastępów straży pożarnej, policja oraz zespół ratownictwa medycznego. Niestety lekarz stwierdził zgon pilota.

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają szczegółowe okoliczności wypadku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że szybowiec uderzył pionowo w ziemię. Pilot maszyny uczestniczył w imprezie lotniczej lokalnego aeroklubu.

(fot. wideo pan zdzisio YouTube)

Komentarze wyłączone