Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic. Nie żyje trzech górników, sześciu trafiło do szpitala

Do wstrząsu w katowickiej kopalni Murcki-Staszic doszło w poniedziałek 1 lipca o godz. 14:12 w rejonie drążonego wyrobiska chodnikowego na głębokości 720 m. W miejscu zdarzenia pracowało dziewięciu górników. Natychmiast rozpoczęto akcję ratowniczą.

Trzem górnikom udało się wydostać na powierzchnię o własnych siłach, a kolejni trzej byli ewakuowani przez ratowników. Wszyscy z obrażeniami ciała trafili do szpitala. Najciężej rannego zabrał tam śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po pozostałych trzech pracowników kopalni zeszli ratownicy i lekarz. Po dotarciu do poszkodowanych lekarz stwierdził zgon dwóch górników. Trzeci z mężczyzn był przygnieciony przez jedną z maszyn i nie wykazywał oznak życia, wkrótce potem lekarz stwierdził także jego zgon. Około godziny 20 ciała wszystkich ofiar były już na powierzchni.

Okoliczności tego tragicznego wypadku ustala katowicki Okręgowy Urząd Górniczy. Wszelkie prace w rejonie wstrząsu są wstrzymane, jednak wydobycie węgla w kopalni odbywa się normalnie. Wstrząs został zaliczony do kategorii wysokoenergetycznych. Wstępnie jego magnitudę szacuje się na 2,66 w popularnej skali Richtera. Był również odczuwalny na powierzchni.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone