Czwartek, 23 maja 202423/05/2024

Pięć osób nie żyje, a blisko 160 jest rannych. Wzrósł bilans poszkodwanych, po burzy w Tatrach

Do prawie 160 wzrosła liczba osób rannych w wyniku czwartkowej burzy, która przeszła nad Tatrami. Jak informuje TOPR, rażenia piorunów głównie nastąpiły w okolicach kopuły szczytowej Giewontu, ale także na Czerwonych Wierchach. Tam ranny został obywatel portugalski, który w stanie poważnym, ale stabilnym trafił do szpitala.

W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci w wieku 10 i 13 lat . Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta.

Jak powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof, jeden z piorunów uderzył w krzyż na Giewoncie, następnie ładunek elektryczny rozszedł się po łańcuchach
ubezpieczających wejście na kopułę, których trzymało się co najmniej kilkanaście osób. Ludzie spadali na południową stronę góry. W pewnym momencie pod kopułą leżało kilkadziesiąt osób z obrażeniami.

– Stan pacjentów jest stabilny. W nocy trzy osoby były operowane. Operacja polegała na usuwaniu odłamków skalnych z kości i zabezpieczenie ran. Jeden z pacjentów w wyniku uderzenia pioruna miał oskalpowane podudzie. 21-latek z urazem czaszkowo-mózgowym czeka na operację. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Wymaga odbarczenia z uwagi na wklinowanie łuski kości do tkanki – powiedziała Aleksandra Chowaniec, dyrektor ds. medycznych szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

W piątek rano ratownicy TOPR będą sprawdzać rejony, w których doszło wczoraj do uderzeń pioruna. Wytypowano kilka takich miejsc. Nadal poszukiwanych jest co najmniej 16 osób.

– Obawiamy się, że nie wszystko wiemy. Możemy przypuszczać, że w innych miejscach ktoś mógł potrzebować pomocy i nie był w stanie jej wezwać – powiedział Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Burmistrz Zakopanego ogłosił trzydniową żałobę, odwołane zostały także zaplanowane wydarzenia kulturalne. W piątek o godz. 19 w sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych.

Ogłaszam żałobę na terenie Miasta Zakopane w związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach w dniu 22 sierpnia 2019 r., w wyniku których zginęli turyści porażeni piorunem, a wiele osób podczas gwałtownej burzy zostało poszkodowanych. Żałoba trwać będzie w dniach 23 – 25 sierpnia.

Zwracam się do wszystkich organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym z apelem o ich odwołanie bądź ograniczenie w czasie trwania żałoby.

Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. Odwołana została także część artystyczna Koncertu Finałowego 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji.

Leszek Dorula

Burmistrz Miasta Zakopane

(fot. goral.info.pl)

Komentarze wyłączone