Niedziela, 20 czerwca 202120/06/2021

190 zarzutów usłyszał 26-latek, który logował się na konto społecznościowe byłej dziewczyny

26-latek, który logował się w sposób nieuprawniony na profil społecznościowy byłej partnerki usłyszał 190 zarzutów. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się 27-letnia kobieta, która poinformowała policjantów, że ktoś obcy loguje się i korzysta z jej konta na portalu społecznościowym, ingerując w zamieszczane na nim treści. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, gdy zauważyła, że z jej konta zostały wysłane wiadomości, których nie była autorem.

Policjanci szybko ustalili dane personalne sprawcy. Okazał się nim 26-letni były partner pokrzywdzonej, z którym ta nie utrzymywała kontaktu od wielu lat. Mundurowi przedstawili mężczyźnie 190 zarzutów związanych z logowaniem się w sposób nieuprawniony na profil pokrzywdzonej.

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów tłumacząc, że motywem jego działania był sentyment wobec byłej partnerki. 26-latek mógł logować się na jej profil, ponieważ znał hasło, które od kilku lat nie było zmieniane. Takie tłumaczenie swojego zachowania nie uchroniło 26-latka od odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że nieautoryzowany dostęp do informacji nieprzeznaczonej jest przestępstwem. Nie wolno logować się do czyjegoś profilu bez zezwolenia właściciela, nawet w przypadku, gdy znane jest hasło dostępu. Należy również pamiętać, że wyspecjalizowane w tym celu organy ścigania prowadzą szeroko zakrojone działania mające na celu walkę z tego typu zachowaniami, a na ich skuteczność wpływa między innymi bardzo intensywna współpraca z administratorami tych serwisów. Zachęcamy również do częstej zmiany haseł na kontach internetowych, co z pewnością utrudni niepowołanej osobie do ingerencji w naszą prywatność.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone