Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024

Ewakuacja uczniów w szkole w Żorach. Na terenie placówki znaleziono niewybuch [zdjęcia]

Ponad 100 osób, w tym 80 dzieci ewakuowano dziś z terenu należącego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 przy ilicy Pszczyńskiej w Żorach. Na terenie placówki znaleziono niewybuch.

Dzisiaj o godz.8.35 oficer dyżurny żorskiej komendy odebrał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o znalezieniu niewybuchu na terenie jednej z żorskich szkół, mieszczącej się przy ulicy Pszczyńskiej. Na miejsce natychmiast skierował policyjne patrole oraz policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Po potwierdzeniu zgłoszenia okazało się, że niewybych to pocisk moździerzowy o kalibrze 82 mm będący najprawdopodobniej pamiątką po II wojnie światowej.

W związku z zaistaniałą sytuacją podjęto decyzję o ewakuacji osób przebywających na terenie szkoły, w tym 80 dzieci, 18 pracowników firmy zewnętrznej i 16 osób ze stanu personelu szkoły. Ewakuowano również mieszkankę pobliskiego domu i powiadomiono saperów z gliwickiej jednostki wojskowej.

Terenu szkoły przez dwie godziny pilnowali policjanci i strażacy. Do czasu przybycia żołnierzy i zakończenia przez nich prac uczniowie nie mogli wrócić na lekcje. Niewybuch został wywieziony przez saperów jeszcze przed godziną 11.00.

(fot. KPP w Żorach)

Komentarze wyłączone