Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024

Całą noc trwała akcja ratowania 3 turystów, którzy utknęli w Tatrach [foto]

Trwająca całą noc akcja ratowników TOPR zakończyła się sprowadzeniem trzech turystów, którzy utknęli w rejonie Czarnego Szczytu Mięguszowieckiego w Tatrach Wysokich. Poszkodowani mimo ostrzeżeń o trudnych warunkach pogodowych wybrali się w góry.

Turyści ruszyli w góry we wtorek, a jako cel wyprawy wybrali Mięguszowiecki Szczyt Czarny. Ratownicy TOPR, którzy spotkali taterników na szlaku już wtedy ostrzegali młodych ludzi, że warunki w górach mogą być trudne. Ci jednak zlekceważyli te ostrzeżenia. Jak relacjonowali ratownicy – ” turyści posiadali zimowy sprzęt, ale nie posiadali umiejętności używania go”. Noc z wtorku na środę turyści spędzili w górach.

W środę schodząc na dół taternicy utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie kontynuować wyprawy. Około godz. 16:30 ratownicy TOPR przyjęli zgłoszenie od poszkodowanych. Do akcji ratunkowej zadysponowano 20 ratowników, którzy samochodami wyruszyli na pomoc w kierunku schroniska nad Morskim Okiem i dalej pieszo w stronę Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego.

Po północy ratownicy dotarli do turystów i za pomocą lin opuścili ich w bezpieczne miejsce i sprowadzili nad Morskie Oko. Akcja zakończyła się tuż przed 8 rano w czwartek.

(fot. Andrzej Mikler-TOPR )

Komentarze wyłączone