Największa od lat próba przemytu narkotyków w UE. Blisko 2 tony kokainy w gdyńskim porcie [zdjęcia, wideo]

Nawet 2,2 mld zł mogła wynieść na czarnym rynku wartość kokainy i opium z Kolumbii, które odkryła Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP). To największe w ostatnich latach wykrycie próby przemytu i produkcji narkotyków, którą zajmowała się międzynarodowa grupa przestępcza. Narkotyki miały trafić na terytorium Unii Europejskiej.

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków działały na terenie województwa wielkopolskiego. Współpraca KAS i CBŚP pozwoliła na jednoczesne przejęcie ogromnej ilości nielegalnego towaru w gdyńskiej bazie kontenerowej oraz zamknięcie fabryki kokainy i zlikwidowanie magazynu narkotykowego w województwie wielkopolskim.

W gdyńskim porcie ujawniono blisko 2 tony kokainy. Rewizja dwóch kontenerów zawierających oficjalnie kredę, które przypłynęły do Polski z Kolumbii, pozwoliła na wykrycie narkotyków. Dokładne badania wykazały, że w części worków z kredą (w 74 na 1600) znajduje się 1850 kg wysokiej jakości kokainy.

Następnie funkcjonariusze wkroczyli do kryjówki przestępców na terenie Wielkopolski, w której wytwarzano i rozprowadzano narkotyki na ogromną skalę, kompletnie zaskakując przemytników. Na miejscu zabezpieczono dużą ilość sprzętu do produkcji nielegalnych substancji. Przejęto również m.in. 10 kg czystej kokainy, która miała trafić do Niemiec i ok. 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę (w fazie produkcji). Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków.

Równocześnie w sprawę byli zaangażowani funkcjonariusze niemieckiej służby celnej i policji, którzy na terenie Niemiec zatrzymali jedną z osób biorących udział w tej samej grupie przestępczej i wykryli kolejne ilości narkotyków. W wyniku akcji zatrzymano m.in. obywateli Kolumbii, Iranu i Niemiec.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Zatrzymani mężczyźni niebawem usłyszą zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu oraz produkcji narkotyków znacznej ilości. Tego typu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 lat.

(fot. CBŚP, KAS)