Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024

Minister Zdrowia wprowadza stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Jak poinformował na konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, w dniu dzisiejszym w Polsce zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych.

Ogłoszenie spowoduje, iż będzie można wprowadzić w Polsce specjalne działania zapobiegawcze takie jak np.: ograniczenie przemieszczania się, czasowe ograniczenie funkcjonowania niektórych instytucji czy zakładów pracy, zakaz obrotu i używania określonych produktów oraz organizacji wszelkich zgromadzeń i widowisk.

W dalszych rozporządzeniach Ministerstwo Zdrowia może nakazać udostępnienia nieruchomości lokali, terenów na poczet przeciwdziałania epidemii. Do pracy przy zwalczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa mogą być skierowani pracownicy podmiotów leczniczych oraz osoby wykonujące zawody medyczne.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia organizuje sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych. W każdym województwie przynajmniej jeden. Szpitale będą miały możliwość hospitalizacji pod kątem koronawirusa i innych schorzeń. Rząd działa w taki sposób, aby przygotować służbę zdrowia na to, co nieuchronnie nastąpi w najbliższych dniach i tygodniach.

Obecnie ponad 1200 osób znajduje się pod nadzorem służb sanitarnych, wśród nich, „jedynie 16 miało absencję w miejscu kwarantanny”- poinformował Szumowski. Minister podziękował osobom poddanym kwarantannie za to, że odpowiedzialnie podchodzą do całej sytuacji.

Szef resoru zdrowia potwierdził na konferencji zgon pacjentki z Poznania zakażonej koronawirusem. Jak podkreślił, kobieta miała współistniejące, towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność. Minister złożył kondolencie rodzinie zmarłej.

Podsumowując, w kolejnych rozporządzeniach w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego minister zdrowia może wprowadzić np.:

  1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

(fot. MZ)

Komentarze wyłączone