Środa, 29 marca 202329/03/2023

Wojsko i żandarmeria będą wspierać straż graniczną w ochronie granicy

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w związku z zamknięciem od północy granic Polski, wojska operacyjne, terytorialsi i żandarmeria będą wspierać straż graniczną w ochronie granicy, podczas patroli i w rozbudowie posterunków.

Jak dodaje szef Ministerstwa Obrony Narodowej, 1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz m. in. ratowników medycznych, którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia, pozostają w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem.

Wojsko udostępni sprzęt i pojazdy. Błaszczak poinformował także, że Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach przeprowadza badania próbek na obecność koronawirusa.

Do tej pory żołnierze przetransportowali i przekazali dwadzieścia siedem kontenerów mieszkalnych oraz trzy kontenery sanitarne do Wrocławia. Skierowano również trzy kontenery mieszkalne na drogowe przejścia graniczne z Republiką Czeską. Dostarczono środki dezynfekcyjne przeznaczone dla powracających z misji, a do placówek medycznych  przekazano środki ochronne (maseczki i kombinezony). Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają siły i środki do przewozu osób z podejrzeniem zakażenia 2019-nCoV do szpitali zakaźnych lub miejsc kwarantanny. Ponadto utrzymywane są w gotowości do użycia samochody sanitarne oraz mikrobusy i autobusy.

Wojewódzkie Sztaby Wojskowe we współpracy z władzami samorządowymi monitorują sytuację epidemiologiczną. Mariusz Błaszczak polecił WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.

(fot. MON)

Komentarze wyłączone