Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024

W Polsce dopuszczono lek wspomagający leczenie COVID-19

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak poinformował, że urząd wydał pozytywną opinię na nowe wskazania dla produktu leczniczego ARECHIN.

Produkt leczniczy będzie wykorzystywany do leczenia wspomagającego w zakażeniach koronawirusem SARS-Covid-19. Na stronach urzędu dostępna jest decyzja w sprawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Arechin (Chloroquini phosphas, 250 mg, w postaci tabletek), dodająca nowe wskazanie – chodzi o leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.

Pierwotniakobójczy lek Arechin, dotychczas zarejestrowany i przeznaczony do leczenia m.in. malarii i pełzakowicy, może być już stosowany w leczeniu wspomagajacym zapalenia płuc w przebiegu COVID-19, wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2. Składnikiem aktywnym jest znana od kilkudzięsieciu lat chlorochina w postaci soli z kwasem fosforowym(V).

Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję leku jest polska spółka Adamed Pharma. Firma w sobotnim komunikacie przekazała, że Arechin jest wytwarzany w zakładach produkcyjnych w kraju i będzie dostępny dla pacjentów wymagających leczenia tym produktem.

(fot. Urząd Rejestracji PL, WM i PB)

Komentarze wyłączone