Środa, 29 marca 202329/03/2023

Premier ogłosił stan epidemii w Polsce

W piątek wieczorem na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii na terenie całego kraju. „To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa” – dodał.

Rząd zdecydował o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Świąt Wielkanocnych. Tym rozporządzeniem zostanie wprowadzony także obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, żeby nauczyciele mogli bardziej systematycznie przekazywać wiedzę i móc wystawiać oceny.

Premier Morawiecki podjął również decyzję o podwyższeniu kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Jak zaznaczył – to bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Codziennie pojawia się kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie domowej. Wdrażamy aplikację, która pomoże w dochowaniu kwarantanny – dodał premier.

Stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii. W rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące w branży transportowej, galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Wiemy, że to ciężki czas dla wszystkich, ale dzięki tej dyscyplinie możemy uratować komuś życie. Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania ich Polaków są decyzjami ratującymi życie – wyjaśnił premier.

Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski w ciągu kilkunastu dni spodziewamy się nawet 10 tys. zakażeń koronawirusem. Stan epidemii ma zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się choroby.

Dzisiaj jest ponad 400 osób zarażonych koronawirusem. 900 osób jest hospitalizowanych, a kilkadziesiąt tysięcy jest w kwarantannie.

To trudna decyzja, ale myślę, że obecna sytuacja, jak popatrzymy na liczbę osób zakażonych w innych krajach, ale też na decyzje Polaków przestrzegających kwarantanny,  to decyzje ratujące życie – wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski

(fot. KPRM)

Komentarze wyłączone