Sobota, 21 maja 202221/05/2022

WOŚP przekaże blisko 4 miliony złotych na walkę z koronawirusem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w związku z zagrożeniem koronawirusem złożyła zamówienia na zakup łóżek do intensywnej terapii o wartości blisko 4 milionów złotych, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku dni pozostaje w kontakcie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, konsultując ewentualną pomoc w doposażeniu szpitali. Wczoraj Fundacja złożyła zamówienie na dostarczenie sprzętu, który na OIOM-ach może się pojawić jeszcze w kwietniu. Nie będą to jednak respiratory, o zakup których pytania pojawiają się nieprzerwanie od momentu stwierdzenia pierwszych przypadków zakażenia COVID-19 w Polsce.


Respiratory są istotnie niezbędne do leczenia osób zarażonych koronawirusem, ale te urządzenia nie są tak po prostu dostępne, nie stoją na półkach. Wcześniej, gdy w ramach zakupów z Finału zamawialiśmy po kilkadziesiąt respiratorów, musieliśmy na nie czekać przez kilka miesięcy, dziś, gdy cały świat składa zamówienia, tych urządzeń zwyczajnie nie ma – mówi Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Wczoraj, u dwóch firm, złożyliśmy zamówienia na dostarczenie w sumie 150 łóżek do intensywnej terapii. Trafią do nas do końca kwietnia. To zakupy za blisko 4 miliony złotych. Będziemy ustalali z Ministerstwem Zdrowia, gdzie te łóżka mają trafić, głównie będą to nowe szpitale, wytypowane do walki z koronawirusem.

Wsparcie w postaci bardzo konkretnego sprzętu medycznego to jednak nie jedyna forma działalności Fundacji WOŚP w obliczu walki z koronawirusem.

Od kilku dni prowadzona jest akcja „Pomogamy” której ideą jest koordynacja działań pomocowych pomiędzy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennych czynnościach, jak np. zakupy czy spacer z psem, a tymi, którzy tej pomocy mogą udzielić. Od poniedziałku do pomocy w ramach akcji zgłosiło się już blisko 700 osób, udało się pomóc ponad 100 osobom.

Komentarze wyłączone