Sobota, 03 czerwca 202303/06/2023

Wielkanoc w czasie pandemii. Co ze święceniem pokarmów?

Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji w związku rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało biskupom wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach. KEP nie zaleca m.in. organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów oraz pokropień i przypomina biskupom o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Pierwszy raz od wielu wieków papież będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. W związku ze stanem epidemii należy ograniczyć liczbę osób uczestniczących w zgromadzeń. Zaleca się uczestnictwo w nabożeństwach (w tym w rekolekcjach wielkopostnych) za pośrednictwem mediów.

Prezydium Episkopatu przekazało też wytyczne dotyczące Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej). W Wielki Czwartek zalecono zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa oraz opuszczenie obrzędu umywania nóg.

Spowiedź może się odbywać również poza konfesjonałem, np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej czy w biurze parafialnym. Nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.). Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź przez telefon.

W Wielką Sobotę KEP nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponowane jest błogosławieństwo posiłku w domach przed śniadaniem wielkanocnym. Rezygnuje się również z używania kropidła w Wigilię Paschalną i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Przypomina się, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać. Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie.

Aktualna sytuacja w Polsce wymaga ogromnej mobilizacji i gotowości duchowej całej wspólnoty kościoła, a zwłaszcza jego pasterzy. Dziękujemy wszystkim Księżom Biskupom za podejmowanie niełatwych, ale koniecznych decyzji, w duchu jedności i tradycji Kościoła, których celem jest dobro duchowe wiernych oraz troska o ich zdrowie i życie – czytamy w komunikacie KEP.

(fot. pixaba.com)

Komentarze wyłączone