Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024

180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli w ramach zdalnej nauki

Komisja Europejska poparła wniosek Ministerstwa Cyfryzacji by przekazać 180 milionów złotych na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli w ramach programu do zdalnej nauki. Pieniądze zostały zaoszczędzone w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Od najbliższej środy, 1 kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba – także na mobilny dostęp do internetu.

Jak poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty.

Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

O pieniądze może wnioskować każda gmina. Kwoty na jakie można liczyć to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

Decyzją rządu od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały zawieszone. Jednak, aby nie było przerwy w nauczaniu wprowadzono system nauki zdalnej, dzięki temu nauczyciele i wykładowcy akademiccy mogą przesyłać swoim uczniom i studentom materiały do pracy w domu. Wszystko po to, aby epidemia koronawirusa nie wpłynęła na płynności w realizacji programów nauczania.

W obecnej chwili, potrzeba w eliminacji różnic w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu jest pilniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone