Środa, 17 lipca 202417/07/2024

Ministerstwo Zdrowia przekaże dodatkowy sprzęt ochronny do szpitali, aptek, policji oraz straży granicznej

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że podjął decyzję o przekazaniu dodatkowego sprzętu ochronnego do szpitali, aptek, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, ratownictwa medycznego, a także policji i straży granicznej. Jak dodał w miejscach, gdzie leczeni są pacjenci z Covid-19 ryzyko spotkania osoby zakażonej jest coraz większe.

Minister przekazał, że w ciągu najbliższych dni liczba osób zakażonych koronawirusem osiągnie kilka tysięcy. Szumowski podkreślił, że ostatni weekend nie napawa nadzieją, że restrykcje, które do tej pory były wprowadzone, będą wystarczające.

Nie jesteśmy w środku epidemii, to nie jest nawet koniec początku epidemii. Jesteśmy na początku drogi i w dużym stopniu od nas zależy, jak ona będzie wyglądała – poinformował minister.

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii, podjęło decyzję o dystrybucji kolejnych środków ochronnych w postaci 5,2 mln maseczek, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli ochronnych i 60 tys. 5-litrowych pojemników dezynfekcyjnych, które trafią do szpitali, placówek POZ, aptek, oraz ratownictwa medycznego, policji i straży granicznej.

To jest początek dostaw. Uruchomiliśmy transport ze wszystkich krajów świata, przychodzą te środki do Polski. Będziemy je dystrybuować tak szeroko, jak tylko będziemy mogli – podkreślił Łukasz Szumowski.

Do tej pory do szpitali jednoimiennych trafiło już 16 tys. masek, 12 tys. kombinezonów 3 tys. gogli ochronnych.

W tej chwili w oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych mamy ok. 10 tys. łóżek oraz ok. 1200 respiratorów, z czego zajętych w tej chwili jest 1300 łóżek oraz 50 respiratorów. W związku z tym mamy jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów, ale to nie może nas uśpić, bo wzrost (zachorowań) w najbliższych tygodniach będzie wykładniczy, to będzie bardzo gwałtowny wzrost i oczekujemy bardzo gwałtownych przyrostów liczby osób zakażonych – powiedział minister zdrowia.

Obecnie na ternie kraju działa 46 laboratoriów przeprowadzających testy PCR na koronawirus. W tym tygodniu ich wydolność osiągnie 5 tys. testów na dobę.

(fot. KPRM)

Komentarze wyłączone