Piątek, 27 maja 202227/05/2022

Jeden pojechał na działkę, drugi wyrzucić śmieci, trzeci po papierosy. Wszyscy mieli przebywać na kwarantannie

Policjanci każdego dnia przeprowadzają kontrole osób, które decyzją służb sanitarnych zostały zobligowane do pozostania w domu w ramach dwutygodniowej kwarantanny. Przypomnijmy, ze kwarantanną objęte są osoby, które wróciły z zagranicy lub miały bliski kontakt z osobami zakażonymi czy podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Wobec osób przebywających w kwarantannie, a które naruszyły rygory, jakie zostały na nie nałożone wprowadzono karę do 30 tysięcy złotych.

Policjanci z Olecka woj. warmińsko-mazurskim w trakcie prowadzenia nadzoru nad osobami pozostającymi w kwarantannie podjechali pod jeden z adresów i zadzwonili do wskazanej na liście osoby.

Był to mężczyzna, ale jego telefon odebrała jego żona. Wytłumaczyła policjantom, że mąż jest pod prysznicem i nie może teraz rozmawiać. Po chwili do radiowozu podszedł mężczyzna, który zapytał, czy to do niego przyjechali policjanci żeby go sprawdzić, bo on akurat wyszedł wyrzucić śmieci. Okazało się, że to właśnie ten mężczyzna, który miał brać w tym momencie prysznic. W jego sprawie policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu.

Z karą wysokiej grzywny musi się liczyć także 31-letni mieszkaniec gminy Żarnów w woj. łódzkim, który złamał obowiązek pozostania w domu. Mężczyzna objęty kwarantanną wyszedł z domu i pojechał rowerem na działkę budowlaną, aby pozamykać okna w nowo budowanym domu. Policjanci wytłumaczyli mężczyźnie, że takim zachowaniem naraża się na odpowiedzialność w związku ze złamaniem obowiązujących w tej materii przepisów. W sprawie naruszenia kwarantanny zostaną przeprowadzone czynności wyjaśniające w związku z popełnionym wykroczeniem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji służby sanitarne, które mogą nałożyć na osoby łamiące zasady kwarantanny wysoką karę finansową.

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 51-latek z Olsztyna, który w ciągu 14-dniowej kwarantanny, aż trzykrotnie złamał obowiązujące go przepisy. W środę olsztyńscy policjanci skierowali w jego sprawie trzy wnioski do sądu. Za pierwszym razem podczas policyjnej kontroli okazało się, że mężczyzna opuścił miejsce izolacji i wyszedł na spacer. Kilka dni później był on widziany w pobliżu swojego bloku. Natomiast trzeci raz mężczyzna opuścił mieszkanie ostatniego dnia kwarantanny domowej – tym razem mężczyzna wyszedł do pobliskiego sklepu po papierosy.

(fot. Policja Warmińsko- Mazurska, źródło Policja)

Komentarze wyłączone