Niedziela, 11 kwietnia 202111/04/2021

Zamiast pięciu osób, na mszę przyszło prawie 50 wiernych

Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązuje w Polce Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku, które określa liczbę wiernych uczestniczących w nabożeństwach w kościołach. Przepis jednoznacznie wskazuje, że w uroczystościach kościelnych może brać udział maksymalnie 5 osób nie licząc liturgicznej służby ołtarza.

W minioną niedzielę, 5 kwietnia, opoczyńscy policjanci zostali powiadomieni o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na nabożeństwie w kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego. Jak się okazało w jednym z nabożeństw brało udział 48 wiernych w innym 17.

W obu przypadkach policjanci, którzy musieli podjąć interwencję poczekali do zakończenia liturgii, a następnie wyjaśnili odprawiającym msze duchownym, że  to na nich ciąży obowiązek kontrolowania liczby osób wchodzących na nabożeństwo do świątynni.

W jednym przypadku z uwagi na rażące naruszenie obostrzeń o zaistniej sytuacji został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, natomiast z uwagi na popełnione wykroczenie i nieprzyjęcie mandatu karnego w obu przypadkach zostało wszczęte postępowania o wykroczenie.

Policjanci przypominaj, że obowiązujące przepisy dotyczą nie tylko mszy świętych, ale także udziału osób w ślubach czy uroczystościach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami  może  uczestniczyć do pięciu osób nie wliczając w to służby liturgicznej.

(fot. Policja Łódzka, źródło Policja Łódzka)

Komentarze wyłączone