Poniedziałek, 27 czerwca 202227/06/2022

Oferował lek na koronawirusa. Mógł oszukać nawet kilkaset osób [zdjęcia]

Policjanci zatrzymali 49-latka, który oferował na sprzedaż substancje mające rzekomo zapobiegać oraz zwalczać wirusa SARS-CoV-2. Mężczyzna mógł oszukać w ten sposób nawet kilkaset osób z całego kraju. Grozi mu 8 lat więzienia.

49-letni mężczyzna za pośrednictwem strony internetowej oraz portali społecznościowych sprzedawał preparat o nazwie „NanoAstax”, który miał stanowić produkt leczniczy zapobiegający zakażeniu oraz zwalczający wirusa SARS-CoV-2.

Oszust rozprowadzał preparat za pośrednictwem prowadzonej przez siebie fundacji. Cena najmniejszej oferowanej dawki preparatu wynosiła co najmniej 350 zł, a wpłaty dokonywane były tytułem darowizny na cele statutowe fundacji.

Oferowany produkt nie posiadał pozwolenia na dopuszczenie produktu leczniczego do obrotu. 49-latek oszukał co najmniej sześć osób i usiłował oszukać jedną osobę, oferując im preparat „NanoAstax”. Na chwilę obecną łączna kwota wpłat dokonanych przez pokrzywdzonych przekroczyła 11 tysięcy złotych, przy czym jedna z osób pokrzywdzonych straciła 5 tys. złotych.

Policjanci zatrzymali 49-letniego mieszkańca powiatu kartuskiego. Podczas przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń funkcjonariusze znaleźli znaczne ilości opakowań zawierających różnego rodzaju kapsułki i płyny oraz „gotowe” wyroby w postaci preparatu „NanoAstax, a także etykiety samoprzylepne z treścią wskazującą na reklamę i ofertę produktów leczniczych mających służyć do leczenia szeregu ciężkich lub nieuleczanych schorzeń takich jak nowotwory, cukrzyca, autyzm, udar. Stan znalezionych przedmiotów wskazywał na to, że mężczyzna posiadane substancje umieszczał w nowych opakowaniach, które opatrywał własnymi etykietami. Zabezpieczone substancje, będą teraz badane przez biegłego.

Zatrzymany mężczyzna w prokuraturze usłyszał zarzuty oszustwa i doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do rzeczywistej wartości rynkowej oraz właściwości leczniczych oferowanych odpłatnie preparatów, a także wprowadzenia do obrotu, oraz przechowywania w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez wymaganego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. 49-latek dzisiaj zostanie doprowadzony do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

(fot. Policja Pomorska, źródło Policja Pomorska)

Komentarze wyłączone