Piątek, 27 maja 202227/05/2022

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w weekend majowy. „To nie jest czas na spotkania towarzyskie i grille”

Tegoroczna majówka mimo trwającego stanu epidemii i powszechnie głoszonego hasła „ZOSTAŃ W DOMU”, niezależnie od warunków pogodowych, będzie sprzyjać zwiększeniu natężenia ruchu na drogach. Policjanci podczas długiego weekendu będą podejmować wszelkie działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym.

Przed nami długi majowy weekend. Jednak to nie będzie majówka, do jakiej wszyscy się przyzwyczaili.

Obostrzenia dotyczące zakrywania ust i nosa, zakaz zgromadzeń czy społeczne dystansowanie nadal obowiązują. Jak mówią policjanci – „To nie jest czas na spotkania towarzyskie i grille”. W nadchodzącym okresie 1-3 maja należy przygotować się na podejmowanie przez policję wszelkich działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Majowy weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg, dlatego też na drogach spodziewać należy się większej ilości patroli ruchu drogowego. Policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli.

Policjanci w tych dniach będą:          

– eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,

– reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie,

– kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,

– sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,

– zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

W wydłużony majowy weekend może być zmienna pogoda. Należy wziąć to pod uwagę i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Policjanci apelują o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno do zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg.

(fot. Policja, źródło Policja)

Komentarze wyłączone