Sobota, 21 maja 202221/05/2022

Zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i restauracje ponownie otwarte od 18 maja

W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce trzeciego etapu „odmrażania” gospodarki. Od 18. maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje. Obowiązywać jednak będzie tam ścisły reżim sanitarny.

Do tej pory wprowadzono dwa z 4-etapowego planu „odmrażania” gospodarki.

W środę podczas konferencji prasowej poinformowano o poluzowaniu kolejnych regulacji w ramach III etapu. 

Od 18. maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, o którym mówimy np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach – przekazał premier.

W salonach kosmetycznych i zakładach fryzjerskich będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa jeśli zabieg na to pozwala, oraz używania ręczników jednorazowych, oraz obowiązkowo zapisy telefoniczne lub on-line na konkretne godziny.

Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da – poinformował Morawiecki.

W lokalu będzie mogła przebywać 1 osoba ma 4m2. Po każdym kliencie stolik będzie musiał być zdezynfekowany, a odległość między stolikami musi być nie mniejsza niż 2 metry. Obsługa lokalu gastronomicznego oraz kucharze będą mieć obowiązek stosowania maseczek i rękawiczek ochronnych.

Premier zapowiedział, że zmiany dotkną także edukacji. Od poniedziałku rząd umożliwi prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych.

Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Możliwe będą również konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów klas 8. Od 1 czerwca umożliwimy to wszystkim uczniom – dodał premier.

Nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaproponują również formę zajęć edukacyjnych, a w pozostałych godzinach pozostali nauczyciele zaopiekują się tymi dziećmi, żeby rodzice mogli wrócić do pracy.

Od 18 maja wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze. Będzie szersza możliwość korzystania z miejsc uprawiania sportu takich jak stadiony, boiska czy orliki – maksymalnie 12 osób na obiekcie plus 2 trenerów. Od 18 maja mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie. W wydarzeniach będą mogły uczestniczyć 22 osób plus czterech trenerów.

Zmiany obejmą ważną dziedzinę życia jaką jest kultura.

Od 18 maja możliwe będą m. in.:

  • działalność kin plenerowych
  • wznowienie prac na planach filmowych
  • wznowienie nagrań fotograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury
  • wznowienie prób i ćwiczeń
  • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych

Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski dalej obowiązywać będzie dystansowanie się społeczne (min. 2 metry odstępu w miejscach publicznych), trzymanie reżimu sanitarnego, zasłanianie ust i nosa, a także kwarantanna i izolacja. T

Podwyższony zostaje limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Od 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

  • Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub,
  • tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

(fot. KPRM)

Komentarze wyłączone