Piątek, 26 lutego 202126/02/2021

Proponował dzieciom “grę” nakłaniającą do samookalaczeń i samobójstwa. 24-letni Ukrainiec zatrzymany

Policjanci do walki z przestępczością w internecie, zatrzymali 24-letniego Ukraińca. Proponował on dzieciom niebezpieczną “grę”. Mężczyzna poprzez wysyłane wiadomości dzieciom kazał się okaleczać, oglądać psychodeliczne filmy, robić zdjęcia w ekstremalnych warunkach i wykonywać inne niezwykle niebezpieczne rzeczy.

Na przełomie marca i kwietnia br., polskiej policji zostały przekazane informacje o makabrycznej “grze” prowadzącej nieletnich uczestników do samobójstwa.

Wszystkie tropy wskazujące na założyciela “gry”, nazywającego siebie „Kuratorem”, wiodły do Polski. Zebrane przez policję materiały były podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Poznań Wilda.

Jak się okazało, instytucje z Sankt Petersburga odpowiedzialne za bezpieczeństwo nieletnich, zainteresowały się pewnym mężczyzną, który za pośrednictwem różnych forów internetowych oraz grup dyskusyjnych nawiązywał kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami. Proponował im przyłączenie się do “gry”, przypominającej „Niebieskiego Wieloryba”. W tym celu na portalu społecznościowym „VK” założył zamkniętą grupę pod nazwą „Beginnings 57”.

Gra polega na wykonaniu zadań zlecanych przez „Kuratora”. Z początku były to pozornie niewinne czynności, takie jak wysłanie zdjęcia wieloryba. Z każdym kolejnym etapem zadania stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Na przykład mężczyzna nakazywał dzieciom oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy, czy też przesłać zdjęcia, jak uczestnicy siedzą na parapecie w oknie wieżowca. Kolejne zadania były związane z samookaleczaniem różnych części ciała. Zgodnie z założeniami gry, ostatnim etapem miało być samobójstwo – przekazali śledczy.

Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że dwie nastolatki biorące udział w makabrycznej “grze” przebywały także na terenie Polski. Jedna mieszka pod Poznaniem, a druga na terenie woj. dolnośląskiego. Jedna z dziewczynek, z pochodzenia Ukrainka, miała ślady wielu skaleczeń całego ciała. Jest ona objęta odpowiednią opieką medyczną.

W uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową Poznań Wilda, policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zaplanowali zatrzymanie mężczyzny. W akcji brali udział także funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Na podstawie materiałów dowodowych zostanie zatrzymanemu przedstawiony zarzut nakłaniania nieletnich do samookaleczenia i popełnienia samobójstwa. Policja i prokuratura złożą także w Sądzie w Poznaniu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

(fot. Policja Wielkopolska, źródło Policja Wielkopolska)

Komentarze wyłączone