Sobota, 21 maja 202221/05/2022

Nastolatkowie znęcali się nad niepełnosprawnymi. Jednej z ofiar kazali kopać grób [foto]

Policjanci zatrzymali 15 i 13-latka z Czechowic-Dziedzic w woj. śląskim. Nastolatkowie nękali, bili i wymuszali pieniądze od dwóch niepełnosprawnych mężczyzn. Sąd rodzinny na wniosek śledczych umieścił ich w schronisku dla nieletnich. Sprawcom grozi kara do 12 lat więzienia.

Mieszkaniec powiatu bielskiego zawiadomił stróżów prawa, że para nastolatków znęca się nad jego niepełnosprawnym bratem. Według zgłoszenia 21-latek został brutalnie pobity, a chłopcy wymuszali od niego pieniądze. Pokrzywdzony z powodu swojej umysłowej niepełnosprawności nie mógł się bronić, nie powiadomił też nikogo, że stał się ofiarą brutalnych ataków.

Śledczy szybko ustalili, że nieletni oprawcy znęcali się nie tylko nad 21-latkiem, ale także nad 18-latkiem, również niepełnosprawnym umysłowo. Ten także nikomu nie poskarżył się na krzywdę, jakiej regularnie doznawał.

15-latkowi i jego o 2 lata młodszemu kompanowi policjanci udowodnili dwa pobicia, dwa rozboje i dwa wymuszenia rozbójnicze. Ich łupem padały kwoty kilkudziesięciu złotych, wart kilkaset złotych smartfon i gry komputerowe. Oprawcy, aby wymóc posłuszeństwo, kazali 18-latkowi wykopać sobie grób. Później, kiedy nie chciał dawać im pieniędzy, grozili, że zostanie w nim zakopany.

Zdarzały się przypadki, że 21-latek lub 18-latek byli bici bez powodu. Napastnicy kazali pokrzywdzonym przed sobą klękać, a później bili i kopali ich po całym ciele i głowie. Ofiarami byli na przemian dwaj niepełnosprawni, młodzi mężczyźni, którzy nie potrafili się obronić.

15-latka policjanci wytropili w jednej z miejscowości powiatu pszczyńskiego. Drugi z podejrzanych – 13-latek został zatrzymany następnego dnia, kiedy po nocnej nieobecności wrócił do domu. Obaj trafili do policyjnej izby dziecka i usłyszeli zarzuty za pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze, a także gróźb karalnych i zmuszania do określonego zachowania dwóch niepełnosprawnych mężczyzn.

Policjanci udowodnili im także kilkanaście kradzieży, kiedy to przy użyciu skradzionej karty bankomatowej wypłacali sobie drobne kwoty lub robili zakupy.

W czwartek obydwaj nastolatkowie zostali doprowadzeni do pszczyńskiego sądu rodzinnego. Sędzia po zapoznaniu się z zarzutami, jakie usłyszeli oraz brutalnym sposobem działania, zdecydowała o umieszczeniu ich w schronisku dla nieletnich. Tam będą oczekiwali na decyzję o swoim dalszym losie. Czyny karalne, jakich się dopuścili są zagrożone karą nawet 12 lat więzienia. Za ich popełnienie mogą trafić na wiele lat do poprawczaka.

(fot. wideo KMP w Bielsku-Białej, źródło KMP w Bielsku-Białej)

Komentarze wyłączone