Wtorek, 22 czerwca 202122/06/2021

Od soboty bez maseczek w przestrzeni publicznej. Zniesienie limitów osób w sklepach i kościołach

W środę przed południem, premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Od soboty, 30 maja nie będzie m. in. obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Premier przekazał, że w związku z tym iż transmisji poziomej wirusa jest już niewiele rząd może zaproponować kolejne poluzowanie obostrzeń. Jak wynika z danych, w większości województw liczba zachorowań spada.

To jednak nie oznacza końca epidemii, że ona zniknęła. Ona jest. Mogą pojawiać się ogniska – dlaczego wciąż obowiązuje dystans społeczny, a jeśli nie będzie możliwy – obowiązuje maseczka – przekazał minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

W przestrzeni otwartej albo dystans społeczny, albo maseczka.

Od 30 maja znosimy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny – przekazał Morawiecki.

Od soboty będzie można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowany będzie odpowiedni dystans społeczny.

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

W tych miejscach dalej jest obowiązek zakrywani ust i nosa:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Zniesienie limitu osób w sklepach, na targu, na poczcie, w restauracjach.

Od 30 maja zasada limitu ilości osób przebywających w sklepie, restauracji czy na poczcie przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych jednak nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Zgromadzenia i wesela do 150 osób.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Szef rządu poinformował, że od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Hotele otwarte w pełni.

Od 30 majarestauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Kultura, sport, salony masażu.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

(fot. KPRM)

Komentarze wyłączone